Деталь статьи

12.05.2020 Написали о нас

Peter Líška v TA3 o vplyve koronavírusu na energetiku aj jadrovej energii ako zelenej

Spotreba elektrickej energie klesla od zavedenia opatrení v súvislosti s COVID-19 o 10 percent. V relácii TA3 Tak takto?! to povedal uznávaný expert na energetiku, dlhoročný člen manažmentu a predseda dozornej rady VUJE, a. s., Peter Líška.

Peter Líška v TA3 o vplyve koronavírusu na energetiku aj jadrovej energii ako zelenej

Preukázal to na grafe, zobrazujúcom klesajúcu krivku spotreby od 9. 3. 2020, keď Slovenská republika prijala opatrenia proti šíreniu koronavírusu. 

„Koronavírus by sme mali brať ako cvičný manéver do budúcnosti, z ktorého by sme sa mali poučiť a prijať ďalšie opatrenia. Väčšia pozornosť by sa mala venovať práve energetike nielen zo stránky technickej, ale aj ekonomickej a organizačnej. Byť na takúto situáciu pripravení je viac ako žiadúce,“ zdôraznil Peter Líška.

Potvrdil, že heslom týchto dní je aj prehodnotenie postoja k zelenšej planéte a zvolenie efektívnejšieho prístupu než doteraz. 

„Jedným z riešení je práve podpora jadrovej energetiky, jej lepšie využívanie, neodstavovanie jadrových elektrární a dostavba a budovanie nových. Jadrová energetika je totiž produkciou skleníkových plynov porovnateľná s energiou z obnoviteľných zdrojov.”

Viac o vplyve koronavírusu na energetiku v debate TA3 s uznávaným odborníkom Petrom Líškom z VUJE, a. s., pozerajte TU