Деталь статьи

12.01.2022 Написали о нас

Peter Líška v TA3: Zaradenie jadra medzi zelené zdroje môže znížiť tlak na zatváranie jadrových elektrární

Európska komisia navrhuje zaradenie jadra a plynu do taxonómie a klasifikuje ich ako ekologicky šetrné zdroje elektriny. Slovenskí politici vrátane premiéra Eduarda Hegera to hodnotia ako zásadný a pozitívny posun v téme. O zmene prístupu EK aj o budúcnosti jadra hovoril náš expert na jadrovú energetiku Peter Líška z VUJE, a.s., v relácii Tak Takto?! Televízie TA3.

Peter Líška v TA3:  Zaradenie jadra medzi zelené zdroje môže znížiť tlak na zatváranie jadrových elektrární

Slovensko podporuje celoeurópsky cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. „Bez jadrovej energetiky to u nás nepôjde. Momentálne z neho vyrábame 50% elektriny a po dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce to bude viac ako 70%,“ približuje Peter Líška. 

Je dávno známe, že tzv. preferované zdroje, ktoré sú už v taxonómii definované ako udržateľné, samostatne nedokážu pokryť požiadavky na dodávku elektriny. Pre porovnanie: Na výrobu elektriny, ktorú vyprodukuje jeden jadrový reaktor, je pre solárne fotovoltické elektrárne potrebná 75-krát väčšia plocha, pri veterných zariadeniach je to až 360-krát viac. „Jadrový reaktor s výkonom 900 MW vyrobí toľko elektrickej energie ako 1 400 veterných turbín s výkonom 3 MW, za rovnaké obdobie,“ aj to hovorí v relácii Peter Líška. 

Viac sa dozviete v zaujímavej televíznej debate TA3 TU