Деталь статьи

18.12.2023 Новинки

.Unikátny manipulátor, naprojektovaný a vyrobený pre Južnoukrajinskú jadrovú elektráreň, sme odovzdali na mieste

Odovzdaním a zaškolením ukončila naša divízia jadrovoenergetických zariadení projekt, na ktorom pracovala celý rok. Ide o unikátne zariadenie pre zaslepovanie teplovýmenných rúrok parogenerátora vyrobené pre Južnoukrajinskú elektráreň.

.Unikátny manipulátor, naprojektovaný a vyrobený pre Južnoukrajinskú jadrovú elektráreň, sme odovzdali na mieste

Odovzdaním a zaškolením ukončila naša divízia jadrovoenergetických zariadení projekt, na ktorom pracovala celý rok. Ide o unikátne zariadenie pre zaslepovanie teplovýmenných rúrok parogenerátora vyrobené pre Južnoukrajinskú elektráreň.

Zaujímavosťou je, že ide už o druhý takýto stroj tam dodaný, ten prvý sa vo VUJE, a. s., vyrobil v roku 2003. Celkovo sme podobných manipulátorov vyrobili približne 30 pre elektrárne v Českej republike, na Slovensku a Ukrajine či v Maďarsku a v minulosti aj v Rusku.

Výnimočnosť manipulátora typu ZOK spočíva v komplexnosti a všetkých operácii vykonávaných z bezpečného riadiaceho pracoviska mimo prostredia s vysokou radiačnou záťažou. Projekt viedol hlavný konštruktér, ktorý stroj navrhol a nakreslil, Tomáš Lehuta, elektro zastrešoval vedúci oddelenia Peter Urban. Vývojový, výrobný a montážny tím tvorilo 16 ľudí.