Деталь статьи

03.04.2023 Новинки

Získali sme ďalší kontrakt na Ukrajine! Na základe doterajších výsledkov spolupráce s NAEK Energoatom vyrobíme manipulátor pre Južnoukrajinskú jadrovú elektráreň

Len pár týždňov po finálnom dodaní manipulátora na zaslepovanie teplovýmenných rúrok parogenerátorov vyrobeným našou spoločnosťou pre jednu z najväčších jadrových elektrární na svete, Záporožskú jadrovú elektráreň, sme získali ďalší kontrakt na dodávku rovnakého zariadenia pre Južnoukrajinskú JE. Na celom procese - od návrhu, konštrukcie a výroby, ale aj zaškolení personálu a uvedenia do plnej prevádzky - sa podieľa divízia diagnostiky jadrovo-energetických zariadení VUJE, a. s., pod vedením jej riaditeľa a člena predstavenstva Adriana Kovalyka.

Získali sme ďalší kontrakt na Ukrajine! Na základe doterajších výsledkov spolupráce s NAEK Energoatom vyrobíme manipulátor pre Južnoukrajinskú jadrovú elektráreň

Napriek ťažkým časom, ktorými si Ukrajina v súčasnosti prechádza, investuje do špičkového vybavenia a modernizuje svoje jadrové zariadenia. Do Južnoukrajinskej jadrovej elektrárne sme dodali prvý manipulátor v roku 2003, teraz pracujeme na jeho modernom nástupcovi, ktorý plánujeme dodať koncom tohto roka.

„Tento kontrakt považujem za vyjadrenie dôvery a spokojnosti nášho ukrajinského zákazníka NAEK Energoatom. Je to pre nás veľký záväzok a zároveň sme odhodlaní nielen naplniť očakávania zákazníka ale ako je vo VUJE zvykom, pridať niečo naviac, ponúknuť ešte lepšie technické riešenie,“ potvrdzuje hrdosť na svoj tím riaditeľ divízie diagnostiky jadrovo-energetických zariadení a člen predstavenstva VUJE, a. s., Adrian Kovalyk.

Konkrétne manipulátory slúžia na zaslepovanie netesných teplovýmenných rúrok v parogenerátoroch, sú diaľkovo ovládané, a personál ich obsluhuje v absolútnej bezpečnosti zo špeciálneho riadiaceho kontajnera, umiestneného na reaktorovej sále.

Dodanie komplexného riešenia na mieru pre Južnoukrajinskú jadrovú elektráreň je stanovený na november 2023.

Manipulátory podobného typu naša spoločnosť vyrobila a dodala aj do jadrových elektrární v Maďarsku a v Českej republike, na Slovensku a v Ruskej federácii.