Деталь статьи

19.05.2025 Наши люди

Prezentovali sme budúcnosť jadrovej energetiky na globálnej scéne. VUJE na konferencii FISA predstavilo projekty TREASURE a SafeG

Na medzinárodnej konferencii FISA – EURADWASTE 2025 & SNETP Forum vo Varšave sa zišlo 700 odborníkov z 38 krajín a 5 kontinentov. Tím VUJE bol v zastúpení Borisa Kvizdu súčasťou významnej prezentácie európskych projektov TREASURE a SafeG.

Prezentovali sme budúcnosť jadrovej energetiky na globálnej scéne. VUJE na konferencii FISA predstavilo projekty TREASURE a SafeG

Tie sú kľúčové pre vývoj rýchleho reaktora ALLEGRO, technológie umožňujúcej uzatvoriť palivový cyklus, produkovať vysokoenergetické teplo použiteľné na výrobu vodíka, zvýšiť prevádzkovú efektívnosť a súčasne znížiť množstvo produkovaného jadrového odpadu.

Medzinárodné fórum hostilo 157 účastníkov z výskumných ústavov, 150 z vysokých škôl a univerzít, 122 z verejného sektora, 108 z priemyslu a 68 z podnikateľského prostredia. Našu spoločnosť VUJE, a. s., zastupoval Boris Kvizda, ktorý prezentoval inovácie v dizajne GFR reaktora ALLEGRO vyvíjaného v rámci projektov TREASURE a SafeG podporovaných programom HORIZON EUROPE EURATOM.

Projekt TREASURE koordinuje VUJE spolu s 18 poprednými výskumnými inštitúciami z celej Európy. „Veríme, že práve technológia rýchleho reaktora ALLEGRO významne prispeje k zníženiu množstva rádioaktívneho odpadu a posilní energetickú nezávislosť krajiny,“ potvrdil význam projektu Boris Kvizda.

ALLEGRO ako technológia rýchleho reaktora predstavuje významný nástroj na znižovanie množstva rádioaktívneho odpadu z jadrových elektrární.

Významným prvkom konferencie FISA 2025 bolo aj Prehlásenie o vízii mládeže, ktorej posolstvo znelo: „Chceme dekarbonizovanú budúcnosť, kde nová jadrová energia poháňa transformáciu prostredníctvom inovácií, spoločenského prijatia, medzinárodnej spolupráce a finančnej udržateľnosti.“ Mladí vedci zároveň svet vyzvali: „Urobme z učenia o jadrovej energii vzrušujúce dobrodružstvo prostredníctvom moderného vzdelávania, ktoré podporuje spoluprácu a silnú jadrovú kultúru.“

Záverečné výstupy FISA 2025 zdôraznili význam cezhraničnej spolupráce v oblasti výskumu, inovácií a mobility expertov, ako aj potrebu vnímať jadrovú energiu ako strategický pilier energetickej suverenity a udržateľnosti Európy.

Za VUJE sme hrdí, že ako koordinátor projektu TREASURE aktívne formujeme budúcnosť európskej jadrovej energetiky a rozvíjame dlhodobé partnerstvá s významnými inštitúciami ÚJV Řež a CVŘ, ktoré potvrdzujú silu česko-slovenskej spolupráce v oblasti výskumu.