Деталь статьи

31.10.2022 Наши люди

The renaissance of nuclear energy is getting specific lines, VUJE director for development and international projects Andrej Žiarovský confirmed after the IAEA conference (photo report)

Jadrová energia, ktorá počas prevádzky nevypúšťa žiadne skleníkové plyny, môže v súlade s Parížskym dohovorom významne prispieť k dosiahnutiu čistých nulových emisií do roku 2050, vyplýva zo záverov konferencie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu vo Washingtone. Zúčastnilo sa na nej 800 účastníkov vrátane ministrov, vysokých úradníkov, politikov a expertov zo 69 krajín a deviatich medzinárodných organizácií vrátane tímu VUJE, a. s., v zastúpení Branislava Hatalu, riaditeľa divízie jadrovej bezpečnosti, výskumu a vývoja a Andreja Žiarovského, riaditeľa pre rozvoj a medzinárodné projekty.

The renaissance of nuclear energy is getting specific lines, VUJE director for development and international projects Andrej Žiarovský confirmed after the IAEA conference (photo report)

„Osviežujúcim východiskom radu prednášok, panelov a osobných stretnutí bolo, že renesancia jadrovej energetiky je realitou a dostáva konkrétne kontúry,“ zhodnotil washingtonský týždeň Andrej Žiarovský. „Dôležitými témami boli aj výstavba nových jadrových blokov a do realizačnej fázy sa dostáva implementácia prvých typov malých jadrových modulárnych reaktorov.“

V súčasnosti 32 krajín prevádzkuje jadrovú energiu, ktorá poskytuje približne 10 percent svetovej elektiny a predstavuje 25 percent čistej elektriny. Ďalších približne 30 krajín sa do zavedenia jadrovej energie s podporou MAAE púšťa alebo ju zvažuje.

Po rokovaniach delegácie SR na US Chambers of Commerce.

Riaditelia divízií VUJE, a. s., Branislav Hatala (vľavo) a Andrej Žiarovský (vpravo) so Senior Viceprezidentom Global Energy Institute US Chambers of Commerce Christopher Guithom.

Bilaterálne rokovanie so spoločnosťou NuScale, ktorú zastupovali jej prezident a CEO John L. Hopkins (prvý zľava) a Sales VP Chuck Goodnight.

Andrej Žiarovský, riaditeľ VUJE pre rozvoj a medzinárodné projekty, s nigérijským ministrom pre technológie a inovácie Dr. Adeleke Mamorom.

Branislav Hatala a Andrej Žiarovský s Richardom M. Springmanom, Senior VP spol. Holtec International.

Účastníkom konferencie sa na diaľku prihovoril aj Bill Gates.

Účastníkom konferencie sa prihovára prezident MAAE (International Atomic Energy Agency - IAEA) Rafael Mariano Grossi.