Detail článku

13.12.2022 Novinky

Manipulátor, ktorý sme vyrobili a dodali pre jednu z najväčších jadrových elektrární na svete, sa už podrobuje testovaniu na mieste

Na celom procese dodávky, od návrhu, konštrukcie a výroby, ale aj zaškolenia personálu a uvedenia do plnej prevádzky, sa podieľa divízia diagnostiky jadrovo-energetických zariadení VUJE, a. s., pod vedením jej riaditeľa a člena predstavenstva Adriana Kovalyka.

Manipulátor, ktorý sme vyrobili a dodali pre jednu z najväčších jadrových elektrární na svete, sa už podrobuje testovaniu na mieste

Manipulátor slúži na zaslepovanie netesných teplovýmenných rúrok v parogenerátoroch, je diaľkovo ovládaný, a personál ho obsluhuje z špeciálneho riadiaceho kontajnera. Skúšky zariadenia sa realizovali v novom technickom centre nedeštruktívných kontrol Rivnenskej JE.

“Ďakujem kolegom z jadrovej elektrárne Rivne za možnosť otestovať systém priamo na mieste,” uviedol pri tejto príležitosti Adrian Kovalyk, člen predstavenstva VUJE a riaditeľ predmetnej divízie. Na základe doterajších výsledkov sa teší na ďaľšiu spoluprácu s ukrajinským partnerom NAEK Energoatom.

Aktuálnej skúške predchádzala špeciálna teoretická a praktická príprava k prevádzke a údržbe systémových zariadení na Slovensku.

Priebeh skúšobného procesu komentoval predstaviteľ ukrajinského partnera Alexander Solovyov slovami, že po skončení testovania bude zariadenie pripravené k nasadeniu  na ktorejkoľvek z prevádzok jadrových elektrární v Ukrajine.

Manipulátory podobného typu vyrobila a dodala spoločnosť VUJE a.s. okrem Ukrajiny aj do jadrových elektrární v Maďarsku, v Českej republike a na Slovensku.

Manipulátor na zaslepovanie netesných teplovýmenných rúrok v parogenerátoroch, ktorý sme vyrobili a dodali na Ukrajinu, sa už testuje na mieste. Foto: PAEC

Zástupcovia ukrajinských jadrových elektrární a VUJE, a. s., v novom technickom centre nedeštruktívných kontrol Rivnenskej JE. Za VUJE boli na Ukrajine aj riaditeľ divízie a člen predstavenstva Adrian Kovalyk, hlavný konštruktér Tomáš Lehuta (na titulnej snímke) a vedúci oddelenia elektro Peter Urban.

Hlavný konštruktér divízie JEZ VUJE, a. s., Tomáš Lehuta (vľavo).

Riaditeľ divízie diagnostiky jadrovo-energetických zariadení VUJE, a. s., a člen predstavenstva Adrian Kovalyk.

Olexander Solovjov, vedúci útvaru automatizovaných systémov kontroly JE Rivne s vedúcim oddelenia elektro divízie VUJE, a. s., Petrom Urbanom (vpravo).

Všetky foto: PAEC