Detail článku

14.05.2024 Napísali o nás

Médiá o úspechu VUJE a PPA CONTROLL: Slováci triumfujú v Británii. Stavajú novú atómovú elektráreň

V slovenských mienkotvorných médiách, vrátane Tlačovej agentúry Slovenskej republiky, bol v rovnaký deň ako vláda SR potvrdila ambíciu výstavby novej jadrovej elektrárne v našej krajine medializovaný úspech VUJE a PPA ENERGO skupiny PPA CONTROLL pri získaní kontraktu na dôležitých prácach výstavby atómovej elektrárne Hinkley Point C vo Veľkej Británii. Za všetky mediálne výstupy citujeme článok v ekonomickom médiu Trend.sk.

Médiá o úspechu VUJE a PPA CONTROLL: Slováci triumfujú v Británii. Stavajú novú atómovú elektráreň

Na titulnej foto zľava: Martin Naňo, Framatome GmbH, Country Manager pre SR; Matej Korec, člen predstavenstva a generálny riaditeľ VUJE, a. s.; Peter Drobný, riaditeľ divízie školiace a výcvikové stredisko personálu JZ, VUJE, a. s.; Frédéric Lelièvre, Senior Executive Vice President, Framatome; Juraj Breza, konateľ Framatome Controls s.r.o.; Andrej Žiarovský, riaditeľ pre strategický rozvoj a medzinárodné projekty, VUJE, a. s.

bit.ly/3wAtLRg  

Pracovníci spoločnosti PPA ENERGO zo skupiny PPA CONTROLL a firmy VUJE získali oprávnenie spĺňajúce prísne bezpečnostné normy pre prácu na stavenisku atómovej elektrárne Hinkley Point C.

Práca na výstavbe Hinkley Point C je pre slovenské spoločnosti PPA ENERGO zo skupiny PPA CONTROLL a spoločnosti VUJE obrovskou príležitosťou pre pokračovanie expanzie na zahraničný trh v jadrovej energetike. Nová atómová elektráreň, na ktorej výstavbe sa budú podieľať, má podľa odhadov stáť viac ako 46 miliárd libier.

Nachádzať sa bude na juhozápade Anglicka, pričom termín dokončenia odborníci plánujú okolo roku 2030. Dva nové tlakovodné reaktory EPR s výkonom 3 260 megawatt majú pokryť dodávku energie pre zhruba šesť miliónov britských domácnosť.

Investícia vytvorí až 25-tisíc pracovných miest. „Naši zamestnanci z VUJE a kolegovia z PPA ENERGO budú vykonávať vysoko odborné činnosti, kde nejde o kvantitu, ale predovšetkým o významné odbornosti a skúsenosti,“ potvrdzuje generálny riaditeľ VUJE Matej Korec.

„Jadro a výstavba nových elektrární sú obrovským benefitom nielen pre danú krajinu,“ dopĺňa obchodný riaditeľ PPA ENERGO Peter Spilý. Spolupráca slovenských firiem s Framatome trvá roky, tím zamestnancov PPA ENERGO a VUJE úspešne absolvovali vo Veľkej Británii záverečné školenie a skúšku Client Contractor National Safety Group – Safety Passport.

Úlohou v projekte Hinkley Point C je montáž poľnej inštrumentácie v budove reaktora a SKR miestností. Spoločnosť VUJE bude z celého rozsahu prác montovať niektoré snímače a bezpečnostné systémy. „Ide o systémy na monitorovanie hlavných cirkulačných čerpadiel, úniku voľných častí v primárnom okruhu, alebo merania neutrónového toku,“ upresňuje generálny riaditeľ Matej Korec za VUJE.

Úlohou sú aj špeciálne merania okolo reaktora. „Je to pozícia palivových tyčí, sú to chemické merania, konkrétne kyseliny boritej, alebo vibračný monitoring systému,“ definuje zase niektoré z viacerých častí prác Peter Spilý za PPA ENERGO skupiny PPA CONTROLL.

Na fotke za spoločnosť PPA ENERGO druhá zľava Jana Petnuchova, tretí zľava Peter Spily, obchodný riaditeľ a výkonný manažér PPA ENERGO skupiny PPA CONTROLL, druhý sprava Filip Krajčovič, vedúci projektu za VUJE.