Detail článku

21.06.2023 Novinky

Naša spoločnosť VUJE sa stala súčasťou európskeho podniku pre podporu jadrových projektov. NUCEAL osobnou účasťou podporila francúzska ministerka energetiky

Francúzska spoločnosť Assystem spolu so slovenským VUJE, a. s., a španielskym IDOM podpísali za účasti francúzskej ministerky energetiky Agnès Pannier-Runacher protokol o vytvorení spoločného podniku NUCEAL - NUClear Engineering ALliance, Alianciu jadrového inžinierstva.

Naša spoločnosť VUJE sa stala súčasťou európskeho podniku pre podporu jadrových projektov. NUCEAL osobnou účasťou podporila francúzska ministerka energetiky

Ide o významný míľnik pre budúcnosť európskej energetiky a priemyslu. Spojením má dnes NUCEAL v rámci EÚ viac ako 12 000 zamestnancov so širokými odbornými znalosťami a zručnosťami v oblasti jadrovej energetiky.

Cieľom NUCEAL je podporovať početné jadrové programy EDF, Électricité de France, ktoré táto významná energetická spoločnosť v Európskej únii rozvíja alebo bude rozvíjať. 

Spoločnosť EDF pracuje na veľkých projektoch jadrových elektrární vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve i v ďalších európskych krajinách vrátane Poľska, Českej republiky alebo Holandska.

Realizácia týchto programov si bude vyžadovať silnú inžiniersku podporu v každej krajine a odborné znalosti na výstavbu jadrových zdrojov v požadovanom tempe a rozsahu. Spoločnosť EDF intenzívne pracuje na vývoji malého modulárneho reaktora NUWARD, o ktorý je v niektorých krajinách čoraz väčší záujem a bude potrebné zabezpečiť európsky dodávateľský reťazec.

Všetky tri spoločnosti, Assystem, slovenská VUJE, a. s., a IDOM prinášajú do spoločného podniku NUCEAL vlastnú špecializáciu. Assystem realizuje jadrové programy už viac ako 55 rokov a podporuje projektovanie, výstavbu a prevádzku elektrární vo Francúzsku, Spojenom kráľovstve, Turecku, Fínsku, Číne a Spojených arabských emirátoch. IDOM má okrem iného skúsenosti v celom životnom cykle jadrovej energetiky a výroby elektriny, pričom za posledných 65 rokov pracovali na projektoch v 125 krajinách a z toho bolo 32 v jadrovom sektore. VUJE prináša do skupiny skúsený tím technických expertov so skúsenosťami s rozvojom jadrovej energetiky v strednej a východnej Európe a schopnosťami v oblasti prenosovej a distribučnej techniky.

Assystem má 60 % podiel v spoločnom podniku, IDOM a VUJE majú po 20 % podielu.

"Sme hrdí, že sme sa stali súčasťou európskeho riešenia pre implementáciu malých modulárnych reaktorov a pokročilých jadrových technológií. Spoločný podnik nám umožní využiť skúsenosti VUJE v oblasti uvádzania nových jadrových zdrojov do prevádzky. Našou spoločnou ambíciou je stať sa významným poskytovateľom inžinierskych služieb a najmä služieb v oblasti jadrovej bezpečnosti pre novopostavené jadrové elektrárne," skonštatoval pri príležitosti podpisu spolupráce Matej Korec, generálny riaditeľ VUJE, a. s.

Thomas Branche, senior viceprezident spoločnosti Assystem potvrdil: "Jednou z podmienok úspechu mnohých jadrových projektov, ktoré spoločnosť EDF realizuje v Európe, je dostupnosť silného európskeho dodávateľského reťazca. Vytvorenie NUCEAL je dôležitým míľnikom pre úspešnú realizáciu týchto programov a urýchlenie energetickej transformácie. Týmto spoločným podnikom predstavujeme silnú inžiniersku alianciu pre našich klientov, ktorá im pomáha rýchlo mobilizovať a ponúka istotu novým krajinám, že budú mať k dispozícii popredných inžinierskych partnerov, ktorí im dodajú jadrové elektrárne načas a v rámci rozpočtu."

Generálny riaditeľ VUJE, a. s. podpisuje protokol o spoločnom európskom podniku NUCEAL, NUClear Engineering ALliance, Aliancia jadrového inžinierstva, s francúzskou spoločnosťou Assystem a španielskym IDOM.

Protokol o vzniku spoločného podniku NUCEAL za prítomnosti francúzskej ministerky pre energetiku Agnès Pannier-Runacher podpísali (zľava) Matej Korec, generálny riaditeľ a člen predstavenstva VUJE, a. s., Stéphane Aubarbier, Assystem Deputy CEO, NEL Chairman, Xabier Ruiz, IDOM COO, Xavier Ursat, EDF, Chief Executive in charge of Engineering Management and New Nuclear Projects.

Francúzska ministerka pre energetiku Agnès Pannier-Runacher v neformálnom rozhovore s top manažérmi podniku NUCEAL, vľavo s našim generálnym riaditeľom a členom predstavenstva VUJE, a. s., Matejom Korcom. 

Tím NUCEAL. Celkom vľavo Branislav Hatala, riaditeľ divízie jadrovej bezpečnosti, výskumu a vývoja VUJE, a. s.