Detail článku

30.11.2020 Naši ľudia

Peter Líška na TA3: Elektrolýza je v súčasnosti najčistejším spôsobom výroby vodíka

Zástupca GR VUJE, a.s., bol hosťom relácie Tak takto?! venovanej téme využitia vodíka ako jedného z najčistejších zdrojov energie, jeho výrobe a efektivite.

Peter Líška na TA3: Elektrolýza je v súčasnosti najčistejším spôsobom výroby vodíka

Expert na energetiku Peter Líška v relácii TA3 potvrdil veľký význam a potenciál vodíka v procese prístupu ku klimatickým zmenám a znižovania emisií skleníkových plynov. Tento názor je plne v súlade s politikou ministerstva hospodárstva SR, podporujúceho vodíkovú stratégiu Európskej únie do roku 2050. Stratégia sa zameriava na investície, reguláciu, tvorbu trhu a výskum a inovácie v podpore dekarbonizácie priemyslu, dopravy či výroby energie. 

Peter Líška označil vodík za ideálny zdroj energie napríklad pre lodnú, leteckú alebo nákladnú dopravu a elektrolýzu za v súčasnosti najčistejší spôsob výroby vodíka v Európskej únii. Na výrobu vodíka elektrolýzou je totiž potrebných asi 1500 TWh elektriny ročne, a na rovnaké množstvo elektriny vyrobenej fotovoltickými panelmi by musela byť pokrytá plocha o rozmere až 3/4 Slovenska. 

Všetko o výrobe a využiteľnosti vodíkovej energie na Slovensku, o plánoch Európskej únie, USA alebo Číny v tejto oblasti, aj o vysokoteplotnom procese výroby vodíka priamo z vody za využitia menšieho množstva energie sa dozviete v relácii Tak takto?! TU