Detail článku

09.03.2023 Naši ľudia

Prezidentka SR a Jeho Veličenstvo holandský kráľ otvorili biznis fórum, kde sme boli súčasťou. Za VUJE debatoval riaditeľ pre strategický rozvoj a medzinárodné projekty Andrej Žiarovský

Future Is Now, „Budúcnosť je teraz“ znela téma obchodného fóra, ktoré 8. marca 2023 otvorili prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a Jeho Veličenstvo holandský kráľ Villiam Alexander. Jeho zmyslom bolo hľadanie konkrétnych nástrojov na zladenie ochrany životného prostredia s udržaním konkurencieschopnosti ekonomiky, ale aj možností spolupráce Slovenska a Holandska v oblasti zvyšovania jadrovej bezpečnosti ukrajinských elektrární a transformácie ukrajinskej energetickej legislatívy na európske štandardy. Náš riaditeľ pre strategický rozvoj a medzinárodné projekty VUJE, a. s., Andrej Žiarovský bol členom panelovej diskusie, venovanej práve obnove Ukrajiny.

Prezidentka SR a Jeho Veličenstvo holandský kráľ otvorili biznis fórum, kde sme boli súčasťou. Za VUJE debatoval riaditeľ pre strategický rozvoj a medzinárodné projekty Andrej Žiarovský

„Zdôraznil som skutočnosť, že prvoradou úlohou pri povojnovej obnove Ukrajiny musí byť rekonštrukcia leteckými a raketovými útokmi poničenej ukrajinskej prenosovej a distribučnej elektrickej siete,“ predostrel budúce kroky v mierových časoch v debate Andrej Žiarovský.

Z viac než 140 kľúčových rozvodní sa takmer všetky stali cieľom útokov a väčšina z nich v súčasnosti pracuje len v provizórnom režime a  to len vďaka enormnému  úsiliu ukrajinských energetikov.

„Rovnako je poškodená nemalá časť z viac než 23-tisíc kilometrov nosných vedení vysokého a veľmi vysokého napätia, ktoré budú musieť byť v budúcnosti  zásadne zrekonštruované,“ potvrdil v debate biznis fóra na najvyššej slovensko-holandskej úrovni A. Žiarovský (na titulnej foto vpravo).

Podujatia sa zúčastnilo viac ako 230 hostí, z toho takmer 150 firiem. V holandskej delegácii boli zástupcovia firiem prinášajúcich inovácie v oblasti obehového hospodárstva, spracovania odpadu, recyklačných postupov v stavebníctve, sanácie pôdy či zdravotníctva.

„Išlo o jedno z historicky najväčších podnikateľských fór venovaných téme zelenej tranzície, obehovej ekonomiky, odpadového hospodárstva a zdravotníctva na Slovensku,“ píše sa na oficiálnom informačnom kanále slovenskej prezidentky. „Najviac ma teší to, že podujatie takéhoto rozsahu prináša konkrétne výsledky v podobe nových dohôd o spolupráci, nových zmlúv a partnerstvách alebo úverovej linky pre inovatívne projekty na Slovensku,“ cituje verejný zdroj Zuzanu Čaputovú.

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a Jeho Veličenstvo holandský kráľ  Villiam Alexander otvorili obchodné fórum za účasti 230 hostí zo 150 slovenských a holandských firiem.

Diskutéri panelovej debaty o obnove Ukrajiny, Andrej Žiarovský, riaditeľ pre strategický rozvoj a medzinárodné projekty VUJE, a. s., druhý sprava.

Zľava: Martin Kačo, veľvyslanec SR s osobitným poslaním pre Ukrajinu, Marc Hasselaar, riaditeľ útvaru medzinárodných obchodných vzťahov holandského ministerstva a zahraničných vecí, Andrej Žiarovský, VUJE, a. s., Alexander Duleba a Miroslav Saban z firmy Phillips Health Systems.

Martin Kačo, veľvyslanec SR s osobitným poslaním pre Ukrajinu, a Andrej Žiarovský, riaditeľ pre strategický rozvoj a medzinárodné projekty VUJE, a. s.