Detail článku

11.10.2023 Novinky

Sme súčasťou európskej bezpečnosti a stability priemyslu. Unikátny manipulátor z dielne VUJE mieri do Južnoukrajinskej jadrovej elektrárne

Za účasti veľvyslanca Ukrajiny na Slovensku Jeho excelencie Myroslava Kastrana sme podpísali protokoly o odskúšaní zariadenia na zaslepovanie teplovýmenných rúrok parogenerátorov, vyvinutého a vyrobeného tímom špecialistov divízie diagnostiky jadrovoenergetických zariadení spoločnosti VUJE, a. s.

Sme súčasťou európskej bezpečnosti a stability priemyslu. Unikátny manipulátor z dielne VUJE mieri do Južnoukrajinskej jadrovej elektrárne

Ide o ďalší míľnik úspešnej spolupráce VUJE, a. s., s NAEK Energoatom.

„Slovensko naozaj považujeme za nášho skutočného priateľa, skutočného suseda, za partnera, ktorý nám podal pomocnú ruku od prvých dní vojny. Ďakujem za pozvanie slovenských kolegov, vašich partnerov, a aj za to, že nám aj dnes, v ťažkej chvíli pre krajinu, pomáhajú nielen v tejto oblasti, ale v zásade vo všetkých oblastiach spolupráce,“ uviedol v príhovore veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Jeho excelencia Myroslav Kastran.

Výnimočnosť manipulátora ZOK vyvinutého pre Južnoukrajinskú jadrovú elektráreň a v iných moduláciách aj pre ďalšie ukrajinské elektrárne a pre krajiny Slovensko, Česká republika, Maďarsko, spočíva v komplexnosti a všetkých operácii vykonávaných z bezpečného riadiaceho pracoviska mimo prostredia s vysokou radiačnou záťažou.

Aktuálne sa vykonalo školenie personálu a odovzdávacie skúšky, ktoré potvrdili, že systém je v súlade s požiadavkami a spĺňa technické zadanie zákazníka. Nasleduje jeho transport, odskúšanie a uvedenie do prevádzky v Južnoukrajinskej jadrovej elektrárni.

„NAEK Energoatom je náš dôležitý zákazník s aktuálnym presahom podpory vojnou zmietanej krajine a jej obyvateľom v každodennom chode,“ potvrdzuje Adrian Kovalyk, člen predstavenstva a riaditeľ Divízie diagnostiky jadrovoenergetických zariadení VUJE, a. s. „V život ohrozujúcom a psychicky náročnom vojnovom stave pre obyvateľov Ukrajiny je každý krok, podporujúci energetickú stabilitu, teplo a svetlo, fungujúcu zdravotnú starostlivosť, školstvo, veľmi dôležitý.“

Ukrajina má 15 jadrových blokov a je takisto pre našu spoločnosť dôležitým zákazníkom. Perspektivitu vzájomných vzťahov potvrdzuje aj skutočnosť, že manipulátor tohto typu prvej generácie VUJE, a. s., dodala už v roku 2003. Aktuálna verzia je s rastom technologických možností vývojovo výrazne modernizovaná.

„Uvedomujeme si dôveru NAEK Energoatom, ktorý je s našimi výsledkami práce a finálnych riešení pre dôležitý segment priemyslu a každodenného chodu obrovskej krajiny spokojný už dve desaťročia. Oceňujeme, že celý civilizovaný svet pomáha v podpore investičného rozvoja krajiny s vedomím nevojnovej budúcnosti pre jej obyvateľov,“ uzatvára Adrian Kovalyk.

Riaditeľ Divízie diagnostiky jadrovoenergetických zariadení VUJE, a. s., Adrian Kovalyk a vedúci oddelenia zvárania, útvar opráv energetických zariadení Južnoukrajinskej JE elektrárne Oleksandr Shulzhenko po podpise protokolov za prítomnosti ukrajinského veľvyslanca na Slovensku Jeho excelencie Myroslava Kastrana (vľavo) a generálneho riaditeľa a člena predstavenstva VUJE, a. s., Mateja Korca.

Jeho excelencia Myroslav Kastran s vedením a pracovným tímom partnerských strán.

Hala Divízie diagnostiky jadrovoenergetických zariadení VUJE, a. s.

Debata po podpísaní protokolov o odskúšaní zariadenia na zaslepovanie teplovýmenných rúrok parogenerátorov, smerujúcich do ukrajinskej jadrovej elektrárne.

Top manažment VUJE, a. s., s vrcholovými predstaviteľmi veľvyslanectva Ukrajiny na Slovensku v školiacom stredisku našej spoločnosti. Sprava Adrian Kovalyk, Matej Korec, Jeho excelencia Myroslav Kastran, Peter Drobný, Bohdan Savenko, Andrej Žiarovský.