Detail článku

01.10.2024 Naši ľudia

Ukončili sme úspešnú 4-ročnú spoluprácu 7 európskych krajín a Japonska, podieľajúcich sa na európskom projekte SafeG

Až 43 kolegov osobne a desiatka online sme sa stretli k projektu v Bratislave so zástupcami širokej odbornej verejnosti a akademickej obce.

Ukončili sme úspešnú 4-ročnú spoluprácu 7 európskych krajín a Japonska, podieľajúcich sa na európskom projekte SafeG

Cieľom SafeG, zameraného na podporu výskumu a vývoja v oblasti reaktorov IV. generácie, bolo pokračovanie vo vývoji a zvyšovaní bezpečnosti technológie plynom chladených reaktorov (GFR) a demonštrátora ALLEGRO, podpora výroby elektrickej energie s nízkymi emisiami CO2 a využitie technológie GFR na priemyselnú výrobu tepla, prostredníctvom týchto hlavných oblastí:

•          Zvýšiť bezpečnosť technológie GFR a demonštrátora ALLEGRO

•          Preskúmať možnosti GFR z hľadiska materiálov a technológií

•          Prispôsobiť technológiu GFR meniacim sa potrebám výroby elektrickej energie vo svete

•          Motivovať študentov a mladých odborníkov, zvýšiť záujem o výskum v oblasti GFR

•          Prehĺbiť spoluprácu s medzinárodnými výskumnými tímami mimo EÚ

Účastníci boli informovaní o naplnení cieľov projektu, hlavných výstupoch a ponaučeniach vyplývajúcich z výsledkov projektu pre ďalšie kroky vo vývoji a výskume technológie GFR, ako aj o aktuálnych trendoch a možnostiach v oblasti vývoja materiálov, technológií a bezpečnosti GFR.

Workshop bol rozdelený do štyroch najvýznamnejších oblastí, ktorým sa projekt venoval – konštrukcia aktívnej zóny GFR a dizajn palivových kaziet, výskum a vývoj materiálov pre GFR, analýzy preukazujúce dosiahnutú úroveň bezpečnosti demonštrátora ALLEGRO a technológie GFR, vzdelávacie aktivity a tréningové kurzy pre študentov a mladých odborníkov.

Účastníci workshopu tak získali najnovšie informácie o pokroku v projekte aktívnej zóny a paliva, výskume materiálov pre GFR, experimentoch na zariadení S-Allegro, CFD výpočtoch aktívnej zóny demonštrátora ALLEGRO spolu so simuláciami vstrekovania dusíka do aktívnej zóny a mnoho ďalších dôležitých výstupov projektu SafeG.