Detail článku

18.04.2024 Novinky

VUJE sa podieľa na výstavbe britskej jadrovej elektrárne Hinkley Point C, s PPA Energo majú kontrakt s Framatom

Spoločnosť PPA Energo s.r.o. v spolupráci s VUJE, a.s., uzavreli koncom roka so spoločnosťou Framatome nový kontrakt, vďaka ktorému sa zapojí do výstavby britskej jadrovej elektrárne Hinkley Point C. Primárnou úlohou bude najmä montáž I&C (SKR) bezpečnostných systémov na monitorovanie a riadenie jadrových reaktorov.

VUJE sa podieľa na výstavbe britskej jadrovej elektrárne Hinkley Point C, s PPA Energo majú kontrakt s Framatom

Na titulnej foto je druhá zľava Jana Petnuchova, PhD., PPA ENERGO, tretí zľava Peter Spilý, obchodný riaditeľ a výkonný manažér PPA ENERGO skupiny PPA CONTROLL, druhý sprava Filip Krajčovič, vedúci projektu za VUJE, a. s.

Projekt výstavby elektrárne za takmer 20 miliárd libier plánuje dostavať dva bloky novej generácie jadrových reaktorov, ktoré budú poskytovať bezuhlíkovú elektrinu pre približne šesť miliónov anglických domácností. Do roku 2027 vyrastú tak v mestečku Somerset nové tlakovodné reaktory EPR s výkonom 3260 MW. Tie budú produkovať 7 % elektrickej energie v Spojenom kráľovstve a tiež sa predpokladá, že Hinkley Point C vytvorí počas svojej životnosti asi 25 000 pracovných miest na plný úväzok.

VUJE vstupuje do projektu s cieľom zabezpečiť odbornú inštaláciu špičkových technológií na oboch britských jadrových reaktoroch. „Ide o systémy vibračnej diagnostiky na monitorovanie hlavných cirkulačných čerpadiel, úniku voľných častí v primárnom okruhu, merania neutrónového toku a zariadenia na meranie kyseliny boritej,“ hovorí Filip Krajčovič, vedúci projektu. “Rovnako budeme vykonávať zapájanie špeciálnej časti reaktoru – hlavy tlakovej nádoby,“ dodáva.

Spolupráca začína už v týchto dňoch – zostavením kompletnej projektovej dokumentácie. Je potrebné vytvoriť podrobné inštalačné a bezpečnostné postupy, aby sa na jeseň 2024 mohli začať samotné práce na stavbe. Tie by mali pokračovať až do roku 2027, kedy sa počíta s dokončením oboch blokov.

„Po dokončení elektrárne budeme dohliadať aj pri jej uvádzaní do prevádzky,“ hovorí vedúci projektu. „Tím VUJE odstráni prípadné zistené poruchy na inštalovaných systémoch a zariadeniach,“ dodáva. K dobudovaniu jadrovej elektrárne HPC jednej z európskych veľmocí tak prispeje aj 8 našich pracovníkov a ďalší sa budú podieľať na tvorbe projektovej dokumentácie. Celý slovenský tím, spolu s PPA Energo skupiny PPA CONTROLL zastreší približne 25 ľudí. „Naši kolegovia budú vykonávať vysoko odborné činnosti, ako je montáž dôležitých snímačov a technológii bezpečnostných systémov, kde naozaj nejde o kvantitu, ale predovšetkým o patričnú odbornosť a skúsenosti,“ zdôrazňuje Filip Krajčovič.

 


Šéf projektu za VUJE, a. s., Filip Krajčovič, vľavo.