Detail článku

14.07.2021 Novinky

VUJE vyhralo tender na dodávku systému monitorovania koncentrácie vodíka pre JE v Turecku

.

VUJE vyhralo tender na dodávku systému monitorovania koncentrácie vodíka pre JE v Turecku

Spoločnosť VUJE bola vyhlásená za víťaza tendra na dodávku systému monitorovania koncentrácie vodíka pre štyri energetické bloky jadrovej elektrárne Akkuyu v Turecku.

Systém monitorovania koncentrácie vodíka poskytuje informácie o koncentrácii plynov v objeme vzduchu v kontajnmente. Je klasifikovaný ako súvisiaci s jadrovou bezpečnosťou a významne prispieva k prevencii ťažkých jadrových havárií. Ide o výsledok výskumu a vývoja VUJE, ktorý sa začal ešte začiatkom 90. rokov.

Jedinečnosť  systému spočíva v tom, že na výpočet presnej hodnoty koncentrácie sa používajú tri nezávislé fyzikálne princípy namiesto dvoch, čo je obvyklé pre našich konkurentov na trhu.

VUJE úspešne dodalo tento systém do niekoľkých ďalších jadrových elektrární: bloky elektrárne Paks 1,2,3,4 (Maďarsko), bloky JE Bohunice 3,4 (Slovensko), bloky Mochovce 1,2,3,4 (Slovensko) a bloky JE Rivne 3,4 (Ukrajina).

V súlade s nariadením Tureckého úradu pre atómovú energiu (TAEK - Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) o procese obstarávania zariadení pre jadrové zariadenia a schvaľovaní výrobcov, uverejnenom v úradnom vestníku č. 29369 z 28. mája 2015, výrobcovia dodávajúci zariadenia bezpečnostnej triedy pre jadrové zariadenia na území Turecka, musia získať schválenie výrobcu od Úradu jadrového dozoru (NDK - Nükleer Düzenleme Kurumu).

V rámci tohto procesu bola naša spoločnosť podrobená komplexnému hodnoteniu a podrobnému auditu tureckých orgánov, ktorý spoločnosť VUJE úspešne absolvovala a stala sa tak certifikovaným výrobcom systému monitorovania koncentrácie vodíka pre JE Akkuyu.