Detail článku

08.11.2021 Novinky

VUJE vyrobí a dodá manipulátor pre najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe

Naša spoločnosť podpísala kontrakt na dodávku manipulátora na zaslepovanie teplovýmenných rúrok parogenerátorov pre Záporožskú jadrovú elektráreň.

VUJE vyrobí a dodá manipulátor pre najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe

Ide už o štvrtú jadrovú elektráreň na Ukrajine - po Rovenskej, Chmeľnickej a Južnoukrajinskej, do ktorej toto unikátne zariadenie VUJE, a.s., vyrába a dodáva.

Na celom procese dodávky, od návrhu, konštrukcie a výroby, ale aj zaškolenia personálu a uvedenia do plnej prevádzky, sa podieľa divízia diagnostiky jadrovo-energetických zariadení VUJE pod vedením jej riaditeľa a člena predstavenstva Adriana Kovalyka, ktorý potvrdzuje: „Kontrakt pre najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe je pre nás dalšou výzvou, záväzkom, a zároveň pokračovaním našej úspešnej cesty po Ukrajine.“

Konkrétne manipulátory slúžia na zaslepovanie netesných teplovýmenných rúrok v parogenerátoroch. Sú diaľkovo ovládané a personál ich obsluhuje buď z reaktorovej sály alebo zo špeciálneho ovládacieho kontajnera.

Dodanie komplexného riešenia na mieru pre Záporožskú jadrovú elektráreň je stanovený na október 2022.

Manipulátory podobného typu naša spoločnosť vyrobila a dodala aj do jadrových elektrární v Maďarsku a v Českej republike, na Slovensku a v Ruskej federácii.

Riaditeľ divízie diagnostiky jadrovoenergetických zariadení a člen predstavenstva VUJE, a.s, Adrian Kovalyk pri jednom z manipulátorov.

Foto: www.npp.zp.ua a Desana Dudášová