Article details

27.01.2020 News

Peter Líška v TA3: Boj proti jadru je len ideológia

.

Peter Líška v TA3: Boj proti jadru je len ideológia

Spravodajská televízia TA3 pozvala do relácie Tak takto?! experta na jadrovú energetiku a uznávanú kapacitu v oblasti jadrovej bezpečnosti Petra Líšku. Témou bola klimatická politika Európskej únie a boj niektorých krajín proti energii z jadra. 

Na minulotýždňovom summite krajín V4 prezentoval premiér Rakúska Sebastian Kurz svoj nekompromisný postoj voči jadrovým elektrárňam. Proti ich využívaniu a rozširovaniu chce bojovať všetkými prostriedkami. Opačný názor majú štáty ako Česko, Maďarsko a Slovensko, ktoré potrebujú význam jadra posilňovať a bez jadrových elektrární nedokážu fungovať. „Rakúšania našťastie nemajú taký dosah, aby donútili okolité štáty odstaviť jadrové elektrárne,“ vyjadril sa v relácií expert Peter Líška z VUJE, a. s. Podľa neho je negatívny postoj k jadrovej energetike čisto politická a ideologická záležitosť. „Nezohľadňuje to, že jadrové elektrárne sú bezpečné, nemajú negatívny vplyv na životné prostredie, a vďaka nim patrí Slovensko medzi krajiny, produkujúce nízke množstvo emisií.“

Jadro je jediná možnosť

Podľa Petra Líšku je od Rakúska neseriózne, že sa snažia okolité štáty donútiť nevyužívať jadrovú energiu, keďže majú vhodné prírodné podmienky na výrobu elektriny z vodných elektrární. „Slovensko ani Maďarsko, či Česká republika, si nemôžu dovoliť zavrieť jadrové elektrárne. Odkiaľ by sme potom brali elektrinu? Na Slovensku nie sú ani veterné, ale ani slnečné, podmienky na to, aby sme si vyrobili dostatok elektriny počas celého roka,“ vysvetlil Líška. Pričom zdôraznil, že Rakúsko dokáže asi 20 % dennej spotreby elektriny akumulovať svojimi prečerpávacími elektrárňami, nabíjajúcimi sa v noci aj elektrinou dovážanou zo zahraničia, najmä z Českej republiky, ktorá pochádza hlavne z jadra.

Nemecko nie je ekologické

Pod zámienkou ekológie ruší jadrové elektrárne aj Nemecko a podľa Petra Líšku je práve tento štát vo vyjadreniach mimoriadne pokrytecký. „Nemecko odstavilo jadrové elektrárne, ale zvýšilo výrobu v uhoľných elektrárňach, zvýšilo produkciu skleníkových plynov, a dodnes vyrába viac ako 35 percent elektriny z uhlia,“ uzatvoril debatu v televízii TA3 expert na jadrovú energetiku P. Líška.

Celý rozhovor si môžete pozrieť TU