Article details

25.11.2020 News

V černobyľskom ISF-2 uložili prvý kontajner s vyhoreným palivom, na projekte sa podieľa aj VUJE

Jeden z najvýznamnejších osobností jadrovej energetiky Stephen G. Burns sa ocitol na spoločnej snímke so špeciálnym zariadením, ktoré pre jadrovú elektráreň Černobyľ vyrobila a dodala naša spoločnosť.

V černobyľskom ISF-2 uložili prvý kontajner s vyhoreným palivom, na projekte sa podieľa aj VUJE

V novopostavenom suchom sklade vyhoreného jadrového paliva Černobyľskej jadrovej elektrárne bol uložený prvý skladovací kontajner s vyhoreným palivom. Na historicky významnom procese sa podieľa aj naša spoločnosť VUJE, a.s. Pre prepravu tekutého rádioaktívneho odpadu, vznikajúceho počas fragmentácie palivových kaziet vyhoreného paliva z reaktorových blokov 1, 2 a 3, sme vyvinuli a dodali špeciálne prečerpávacie stanice a prepravné kontajnery.

Úspešné uloženie vyhoreného paliva bolo vykonávané pod dohľadom expertov z IAEA a ukrajinského úradujadrového dozoru (SNRC). Celkovo sa má v ISF-2 uskladniť vyše 21-tisíc palivových kaziet po dobu 100 rokov.

Pozrite dokument TU

Suchý nadzemný sklad vyhoreného jadrového paliva ISF-2 je významným objektom v procese fragmentácie a následného uskladňovania vyhoretého jadrového paliva na Ukrajine i vo svete. Spolu s členmi jadrového dozoru Spojených štátov amerických (US NRC) ho pred časom navštívil aj jeho riaditeľ Stephen G. Burns (vpravo). Jeden z najvýznamnejších osobností jadrovej energetiky sa ocitol aj na spoločnej fotografii so špeciálnym zariadením od našej spoločnosti VUJE, a.s.

Viac v dokumente TU

Produkty z portfólia našej spoločnosti VUJE, a.s., majú po realizácii projektu v Černobyľskej jadrovej elektrárni zastúpenie na každej prevádzkovanej i vyraďovanej jadrovej elektrárni na Ukrajine.