Article details

09.10.2019 News

VUJE podporuje mladé talenty

Fantastický úspech mladých Slovákov Vila Podhajeckého a Riša Maguľáka v Číne

VUJE podporuje mladé talenty

Na medzinárodnej súťaži mládeže vo vede a technologických inováciách CASTIC 2019 zožali obrovský úspech mladí Slováci. O prestíž sa bojovalo v čínskom meste Macao a úžasné 2. miesto získali so svojim projektom Vilo Podhajecký a Rišo Maguľák.

Ako sa to udialo

Asociácia pre mládež, vedu a techniku AMAVET každoročne organizuje Festival vedy a techniky, ktorý cez okresné, krajské a celoslovenské kolá posiela do sveta tých najlepších. Tento rok sa v spolupráci s lektorom v školiacom a výcvikovom stredisku VUJE, a. s.,  a dlhoročným členom odbornej hodnotiacej komisie AMAVETu Marekom Kukučkom, svetovo vydaril.

„Vilo a Rišo sú šikovní a zanietení mladí chalani z elektrotechnickej školy, majú cit pre techniku a vedia sa aj prezentovať, komunikovať. Vymysleli vlastný projekt a dotiahli ho do úspešného konca – od myšlienky, cez návrh a realizáciu autíčka, ktoré prezentovali na viacerých súťažiach, nielen na slovenskej, ale aj na celosvetovej úrovni,” chváli ich.

Do súťaže China Adolescents Science and Technology Innovation Contest bolo zapojených vyše 56 krajín, 437 projektov a 588 finalistov. A naši SK chlapci to dali s prehľadom!

“Prvé pocity po vyhlásení je ťažké opísať. V človeku sa dokopy mieša kopa emócii no prevládajúcou je radosť. Po mesiacoch práce a testovania človek pocíti zadosťučinenie a je neskutočne šťastný z umiestnenia a hlavne z faktu, že mohol reprezentovať Slovensko na najvyššej úrovni” opisuje aj dnes dojmy z prestížneho ocenenia RišoMaguľák.

Marek Kukučka, tímkouč a zástupca tímu VUJE ho dopĺňa: “Chlapci sú najmä vytrvalí a cieľavedomí. V noci, po vyše 40 hodinovej ceste do Macau a vybalení batožiny skladali z jednotlivých častí autíčko a oživovali ho, a ráno, jeden bez spánku, druhý po krátkom zdriemnutí, sme už spolu utekali na otváraciu ceremóniu a potom išli na výstavisko nainštalovať náš slovenský stánok… Výhrou, veľkým úspechom, urobili radosť mnohým ľuďom – svojim blízkym, škole, učiteľom aj slovenským organizátorom a ich podporovateľom.”

Úspech si odmakali od piky

Projekt absolventov SOŠ elektrotechnickej v Košiciach Vila Podhajeckého a Riša Maguľáka bol odbornou komisiou vybraný ako najlepší podľa jazykových a prezentačných schopností a technického riešenia.

20-roční mladí muži navrhli, vymysleli a vytvorili auto na diaľkové ovládanie so všetkými technickými parametrami, verziami, pričom technické časti vytlačili na 3D tlačiarni, kovové časti vyrobili za pomoci sústruhu alebo ručne, a navrhli aj elektroniku a zostrojili plošné spoje a prepojenia. Nehovoriac o nadčasovom dizajne, aj ten, samozrejme, navrhli, sami.

Z úspechu máme obrovskú radosť a všetkým zainteresovaným GRATULUJEME!

#vujejevzdyvjadrediania